Conference Program

Plenary program

This year’s conference promises a dynamic program of site visits, workshops and presentations by exciting and motivating speakers. Click here to download a printable version. The concurrent speakers and site visits program, which takes place on Thursday, can also be viewed on this page – click here to view, or scroll down.

DAY 1
Wednesday 25 October 2017
SESSION DETAILS
8:00AM-9:00AM REGISTRATION  
9:00 AM-10:30AM Landcare NSW MUSTER  Grassroots Landcarers forum with Landcare NSW (free to attend)
10:30AM MORNING TEA  
11:00AM-12:00PM Landcare NSW MUSTER Landcare NSW (free to attend)
12:00PM LUNCH (for Muster attendees only)  
12:30PM CONFERENCE OPEN  
Welcome to Country  
Welcome by MC Anne Delaney
Welcome address by Landcare NSW & Local Land Services  
Welcome address by Members of Parliament & Deputy Mayor   Cr David Thurley
1:30PM-2:45PM KEYNOTE SPEAKER Dr Karl Kruszelnicki
2:45PM-3:30PM AFTERNOON TEA  
3:30PM-4:30PM KEYNOTE SPEAKER Stan Grant
4:30PM-5:00PM PLENARY SESSION

Biodiversity Conservation Trust
Investment Strategy Participation

 

6:30PM-9:30PM WELCOME RECEPTION – QE2 Square  
DAY 2
Thursday 26 October 2017
SESSION DETAILS
8:00AM Marshalling onto buses for Field Trips – leave 8.30AM BIODIVERSITY & AGRICULTURE Streams
9:00 AM-10:30AM CONCURRENT SESSIONS at Albury Entertainment Centre (AEC) ABORIGINAL LANDCARE & WATER Streams
10:30AM-11.00AM MORNING TEA  
11:00AM-12:00PM CONCURRENT SESSIONS at AEC ABORIGINAL LANDCARE & WATER Streams
12:00PM-12.45PM LUNCH at AEC  
12:45PM Marshalling onto buses for Field Trips – leave 1.00PM ABORIGINAL LANDCARE & WATER Streams    
1:30PM-2:15PM CONCURRENT SESSIONS at AEC BIODIVERSITY & AGRICULTURE Streams
2:15PM-3:00PM AFTERNOON TEA  
3:00PM-4:00PM CONCURRENT SESSIONS at AEC BIODIVERSITY & AGRICULTURE Streams
4:-00PM-6:00PM FREE TIME or state-based networking sessions – RLFs, LLCIs – local adventures or retail therapy

 

 

6:30PM GALA DINNER & LANDCARE AWARDS  Dinner, refreshments & dancing 

DAY 3
Friday 27 Ocrober 2017

SESSION DETAILS
9:00AM-9:45PM Landcare NSW Update and Muster Feedback  
9:45AM-10:30AM Local Landcare Coordinator Initiative Update  
10:30AM-11.00AM MORNING TEA  
11:00AM-12:00PM PLENARY SESSION Lynne Strong, Josh Gilbert and Anika Molesworth
12:00PM-12.30PM PLENARY SESSION Hawkes Brewing Co.
12:30PM-12:45PM PROGRAM CLOSE Assistant Minister to the Deputy PM, The Hon. Luke Hartsuyker MP (introduction by Member for Farrer, The Hon. Sussan Ley MP),
12:45PM Next conference announced Robert Dulhunty (Chair, Landcare NSW), Richard Bull (Chair, Local Land Services)
1:00PM CONFERENCE CLOSE Anne Delaney

Thursday concurrent speakers & site visits program

Download printable version

* This program may be subject to minor changes

Thursday
26/10/2017
BIODIVERSITY STREAM Wirraminna EEC Field Visit AGRICULTURE STREAM
Woomargama Station
Field Visit
 ABORIGINAL LANDCARE STREAM
Wonga Wetlands Field Visit
WATER STREAM
Lake Hume Weir
Field Visit
8:00: AM Meet at Albury Entertainment Centre courtyard
Meet at Albury Entertainment Centre courtyard      
8:15: AM Marshal to buses Marshal to buses
8:30: AM Buses leave for Wirraminna EEC Buses leave for Woomargama
9:00: AM

Chair – Richard Bull

Hosts – Stacee Bell / Darryl Jacob

Chair – Dale Stringer 

Host – Claire Cannon

Chair – Sam Kirby, Banquet Hall

Debbie Repschlager – Partnerships for Working on Country

Jeanette Crew – Being an Aboriginal Landcare Coordinator

Chair – Gary Rodda, Theatrette

Neil Bull – Bitterns in Rice

David Mitchell – Ling-term salinity monitoring

Mark Bulley – Fish Habitat Network

9:30 AM Morning tea Morning tea
10:00 AM Luke Pearce – From little fish, big partnerships grow
Emma Stone – Frog song success
Matt Cameron – Threatened Species Squirrl Gliders LAMP project
  

Doris Razeng – Fighting the blackberry blues: a community response

Janelle Jenkins – Why 5 LLSs deliver ‘Trouble with Sub’  

 10:15AM  Morning tea Morning tea 
 10:45AM Workshop
Joanne Lenehan (OEH) – Discussion session about Aboriginal Landcare
Workshop
Siwan Lovett (ARRC) – The Rivers of Carbon Model
 
 11:30 AM  Return to AEC by bus  Return to AEC by bus
11:45 AM Lunch at AEC Lunch at AEC
 
12:00 PM Lunch at AEC Lunch at AEC
12:45 PM Marshal to buses Marshal to buses
1:00 PM Corowa District Landcare Group
Climate workshop, Theatrette
Nola Hancock (Macquarie University) – climate change reveg manual
Dave Hunter (OEH) – State level policy on threatened species
Ian Lunt (Charles Sturt University) – social engagement in NRM

Banquet Hall

Mel Craig – Engaging with local blueberry farmers for increased sustainability
Angela Maier – Sustainable land management for Sydney-based rural landholders
Tracey Potts – Recording Oral Histories

Buses leave for Wonga Wetlands Buses leave for Hume Weir
 1:30 PM

Chair – Curtis Reid

Hosts – Wagirra Crew

John Hawkins – Wonga Wetlands overview

Small group discussions and demonstrations

Presenters – Ruth Davys, Pettina Love, Wagirra Crew

Chair – Gary Rodda

Jacqui Hickey – Site tour of Hume Weir wall and brief overview of how NSW Water delivery works

Water policy discussion, Lake Hume Resort

Perin Davey – An in-depth look at the challenges facing Australia’s water landscape and the approach government agencies are taking to address them

Phillip Glyde – Murray Darling Basin Authority overview

Digby Jacobs – MDBA riparian programs

Afternoon tea

 2:00 PM
2:30 PM Afternoon tea Afternoon tea
3:00 PM

Josh Gilbert – Indigenous perspectives of sustainability, funding cycles and longevity

Linda Cavanagh – Boorowa Landcare meet Parliamentary Friends of Landcare

Liz Blair – Collaboration counts: what does true collaboration look like?

Guy Webb  – Fungi that sequesters carbon – increasing soil carbon for a more sustainable farming future

 

Afternoon tea Afternoon tea
3:15 PM Hilton Taylor – Commonwealth Environmental Water
3:30 PM Return to AEC by bus or enjoy the Yindyamurra Sculpture Walk n the Wagirra Trail (2.3km, easy grade). Bus will collect walkers from Kremur Rd at 5:00 PM.
3:45 PM Return to AEC by bus
 4:00 PM State/Regional Meetings, Adventures, Retail Therapy, Visits, Media opportunities
6:30 PM Gala Dinner pre-dinner drinks
7:00 PM Gala Dinner and Awards Ceremony with dancing!

Key Dates

Conference Dates:
25-27 October 2017
End of Financial Year bargain registrations
Close 30 June
Earlybird registrations:
Close 25 September

Share

Share Conference Information with delegates, speakers, conference organisers…

Contact Us

For further information regarding the 2017 NSW Landcare and Local Land Services Conference please contact:

Conference Managers
Countrywide Conferences and Event Management

Bradley Hayden
Phone: 0412 461 392
Postal: PO Box 5013 Albury NSW 2640
bradley@ccem.com.au