Conference Program

Welcome to the 2022 NSW Landcare and Local Land Services Conference and Awards. The conference will take place online on March 17, 2022.

 

9:00 to 9:10am

Welcome

9:10 – 9:30am A word from Landcare NSW Chair Stephanie Cameron, and Local Land Services Chair, Allison Harker
9:30 – 9:40am Ministers address
9:45 – 10:15am Keynote | Dr Chadden Hunter
10:15 – 10:45am Plenary Speaker – Rob Kooyman
Rainforest and Evolutionary Ecology
10:45 – 10:50am Field trip video – Soil Carbon and Sustainable Agriculture
10:50 – 11:20am Local Story – Kate Steel Josie Banens, Oliver Costello
Fire, rainforests, resilience: Nightcap resilience project healing country and community
11:20 – 11:25am A word from Biodiversity Conservation Trust
11:25 – 11:45am Morning Tea

 Concurrent Sessions

 

 

11:45am to 12:10pm

 

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

Oliver Costello & Jagun Alliance Aboriginal Corporation

Developing the foundation for an Indigenous-led and co-designed research program for land management with Traditional Owners

Panel Discussion
(over 2 sessions)

Dr Hanabeth Luke from Southern Cross University, Louise Freckelton from Highfield Farm and Woodland, and Joel Orchard from Young Farmers Connect

Panel Discussion
(over 2 sessions)

Facilitated by Natasha English from Saving our Species with Elizabeth Goodfellow (Yass Area Network of Landcare Groups, Samantha Craigie (Greening Australia), and Dr. Peggy Eby (Griffith University)

 

 

 

12:10pm to 12:35pm

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

Bill Walker, Elsdon Charlton, and Nigel Blake – Yaegl Wadyarr: Heritage and Habitat on the Lower Clarence

 

… continued

… continued

 

12:40pm to 1:05pm

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

 

Frances Witt (Traditional Owner for the Gumbaynggirr Wenonah Head Aboriginal Corporation), John Allen (Project Support – Gumbaynggirr Wenonah Head Aboriginal Corporation) and Lelia Kamphorst (Bushfire Recovery for North Coast Local Land Services) – Cultural, Environmental and Social resilience on Native Title Land

Rachel Clarke (NRM Regions Australia)

Carbon connections: sharing knowledge to enable and empower regional NRM organisations in carbon farming

Dr Tein McDonald and Rhonda James (Australian Association of Bush Regenerators)

Natural regeneration isn’t always spontaneous: There are tricks to optimising natural recovery

 

1:05pm to 1:30pm

 

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

 
Ian Hanson and Troy Northy

Early Change Monitoring – Rethinking our approaches to identifying native vegetation clearing and engaging with our landholder community

Pippa Jones and Cate Paull

Bugs with Benefits in Brigalow: working with CSIRO to help farmers value vegetation on farm

Simon Abbott, Joshua Keating and Shane Ivey

Addressing transformer weed threats to secure a representative network of coastal floodplain threatened ecological communities in the North Coast Bioregion

 

 

 

 

 

1:30 – 2:00pm Lunch
2:00 – 2:10pm Yoga from your chair

 

 

 

2:10 - 2:35pm

 

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

 
North Coast Regional Landcare Network

Rising Strong: Adapting Landcare and building (bio)bridges

Andrew Lawson and Paul Martin

Rethinking the case for rural stewardship

Matthew Smith and Nigel Blake

Healing Gumbaynggirr Country with Ceremony, Bush Regeneration and Habitat Reconstruction

 

 

 

2:35 - 3:00pm

 

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

 
Gabrielle Stacey 

Transforming Landcare through inspired marketing to younger people

Luke Mashford and Louise Turner

Rehydration in the Rangelands of Western NSW

Alice McGlashan

Improving nest box occupancy rates

 

 

 

3:05 - 3:30pm

 

Rethink: Engaging Community

Recharge: Regenerating Agriculture/Land Management

Renew: Biodiversity/ Regeneration

 
Jasmine Payget

Catchment Changemakers – revitalising community leadership on river restoration

Arthur Bain, Simon Abbott and Kenneth Major

Thunggutti Landscape Healing Project

 

Judy Kirk, Natasha Lappin (Murray Local Land Services & Corowa District Landcare), Derek Schoen (Landholder), Brendan Christy (Corowa District Landcare Chair), Ian Rich (Federation Council) Paper Laneways Project

 

 

 

4:00 - 4:30pm

KEYNOTE ADDRESS

Shane Fitzsimmons (Resillience Commissioner)

 

4:30 - 5:00pm

RETHINKING LANDCARE

Deb Tkachenko and CEO Turlough Guerin (Landcare NSW)
Rethinking Landcare – Ask the big questions and get answers